W poniższych materiałach filmowych przedstawiono zasady posługiwania się stereomikroskopem oraz klasycznym mikroskopem świetlnym. Te konkretne modele są wykorzystywane podczas części praktycznej zawodów Olimpiady Biologicznej.
Poniżej znajdują się linki do poradników. Znajomość opisanych zagadnień zgodnie z programem Olimpiady obowiązuje Uczestników na etapie centralnym zawodów.
Przygotowanie prac badawczych (artykuł w EBiŚ)
Informator: statystyka i filogenetyka, opis UPGMA
Informator: biochemia, instrukcja obsługi pipet automatycznych
Informator: botanika
Informator: Bioinformatyka
Przykładowe zadania z bioinformatyki: pytania, odpowiedzi, pliki z danymi do pytań i odpowiedzi
Olimpijskie prace badawcze z reguły wymagają analizy danych. Czasem są to dość proste podsumowania, a innym razem – złożone analizy statystyczne.
Niezależnie od stopnia skomplikowania z pomocą przychodzi środowisko obliczeniowe R. Zapraszamy do obejrzenia filmu o tym, jak zacząć pracę w R.
Narzędzia bioinformatyczne są często stosowane w pracy biologa. Poniższy poradnik filmowy przedstawia podstawy obsługi bezpłatnych programów stosowanych w filogenetyce.
Linki do programów i baz:
ApE – program do redagowania sekwencji nukleotydowych
ClustalX – program do przyrównywania sekwencji molekularnych
PAUP – program do obliczania drzew filogenetycznych
FigTree – program do wizualizacji drzew filogenetycznych
PDB, UniProt, InterPro (dawniej Pfam) – bazy sekwencji molekularnych białek
Dzięki uprzejmości Jacka Dylewskiego oraz redakcji Edukacji Biologicznej i Środowiskowej zamieszczamy artykuł poświęcony sekcji karaczana oraz film wykonany przez Komitet Okręgowy Olimpiady Biologicznej w Toruniu.