Treści na tej stronie są wyciągiem z Regulaminu Olimpiady Biologicznej dotyczącym prezentowanych zagadnień. Pełna treść regulaminu dostępna jest pod linkiem poniżej.
Uczestnicy olimpiady
Adresatami Olimpiady są uczniowie czteroletnich liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia, oraz uczniowie klas dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych w szkołach ponadpodstawowych, którzy:
- zadeklarują temat pracy badawczej z zakresu biologii zgodny z regulaminem OB;
- wykazują zainteresowanie naukami biologicznymi;
- orientują się w najnowszych osiągnięciach w dziedzinach nauk biologicznych.
Uczestnikami Olimpiady mogą być również uczniowie szkół podstawowych, w szczególności realizujący indywidualny program lub tok nauki, rekomendowani przez szkołę.
Aby wziąć udział w Olimpiadzie, Uczestnik jest rejestrowany przez Dyrektora Szkoły w systemie elektronicznym dostępnym na stronie rejestracja.olimpbiol.pl. W przypadku gdy w szkole, do której Uczestnik uczęszcza, nie organizuje się OB, Uczestnik może do niej przystąpić w innej szkole wskazanej przez Dyrektora Szkoły.
Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu i harmonogramu odbywania się zawodów OB na poszczególnych etapach oraz postępowania zgodnie z zasadami fair-play.
Uczestnik ma prawo do zwrotu kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na II i III etapie zawodów, zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Organizacja zawodów
Olimpiadę organizuje się jako trójstopniowe zawody o zasięgu ogólnopolskim, w których wymagany jest od uczestników określony zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności:
- w zawodach pierwszego stopnia (szkolnych) – wystarczający do uzyskania oceny bardzo dobrej na zakończenie nauki przedmiotu biologia;
- w zawodach drugiego stopnia (okręgowych) – niezbędny do uzyskania oceny celującej na zakończenie nauki przedmiotu biologia;
- w zawodach trzeciego stopnia (centralnych) – w zakresie wskazanym w programie Olimpiady Biologicznej.
Zawody Olimpiady Biologicznej mają charakter indywidualny, tj. oceniane są wyniki samodzielnej pracy każdego z Uczestników i organizowane są oraz przeprowadzane przez Komitet Główny Olimpiady Biologicznej i Komitety Okręgowe Olimpiady Biologicznej zgodnie z Programem Olimpiady Biologicznej (Załącznik 1.).
Zawody Olimpiady Biologicznej odbywają się w cyklu 11-miesięcznym, w okresie od czerwca do kwietnia następnego roku kalendarzowego.
Wyniki osiągnięte na poszczególnych etapach (egzamin pisemny i ocena formalna pracy badawczej na etapie szkolnym; egzamin pisemny na etapie okręgowym) decydują jedynie o dopuszczeniu Uczestnika do zawodów wyższego szczebla, natomiast nie wpływają na wynik uzyskany na kolejnym etapie zawodów.
Przepisy szczegółowe
Na żadnym z etapów w trakcie trwania zawodów Uczestnik nie może posiadać przy sobie żadnych pomocy naukowych ani urządzeń elektronicznych. Uczestnicy, którzy posiadają przy sobie pomoce naukowe lub urządzenia elektroniczne są bezwarunkowo dyskwalifikowani.
W trakcie egzaminu pisemnego Uczestnicy mogą korzystać jedynie z kalkulatorów udostępnionych przez Komisje Szkolne, KO lub KG.
W trakcie trwania zawodów uczeń zobowiązany jest do posiadania aktualnej legitymacji szkolnej, dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem pozwalającego na jednoznaczne potwierdzenie jego tożsamości.
Organizator dołoży wszelkich starań, aby w miarę możliwości w danych warunkach organizować zawody w taki sposób i w takich miejscach, by nie wykluczały możliwości wzięcia udziału w zawodach osobom niepełnosprawnym. W przypadku istotnych problemów zdrowotnych, wymagających indywidualnych warunków egzaminu, Uczestnik powinien razem ze zgłoszeniem przedstawić zaświadczenie lekarskie, aby KG mógł podjąć decyzje o sposobie przeprowadzenia indywidualnego egzaminu.
Wypadki losowe uniemożliwiające Uczestnikowi udział w którymkolwiek etapie Olimpiady nie są podstawą do organizowania dodatkowych zawodów, ani do ubiegania się o przyjęcie Uczestnika do następnego etapu, z pominięciem poprzedniego, w którym nie mógł uczestniczyć.
Dyskwalifikacji podlega Uczestnik, który:
- korzystał w trakcie egzaminów z niedozwolonych pomocy naukowych;
- nie dopełnił wymogów formalnych związanych z uczestnictwem w zawodach OB;
- nie stawił się na którymkolwiek etapie zawodów OB.
Tryb odwoławczy
Uczestnik ma prawo złożenia odwołania, jeżeli uważa, że:
- wynik, jaki uzyskał w czasie zawodów, nie odzwierciedla poziomu jego odpowiedzi,
- zawody były prowadzone z naruszeniem regulaminu,
- zadania lub zasady oceniania rozwiązań zadań zawierały błędy merytoryczne.
Wyjątek stanowią recenzje pracy badawczej, gdzie Uczestnik ma możliwość przedstawienia swoich argumentów jedynie podczas obrony pracy.
Na I i II etapie zawodów odwołania należy przesyłać wyłącznie za pomocą poczty elektronicznej na adres kgob.sekretariat@gmail.com w terminach określonych w pkt. 6.3. i 6.4. Odwołania przesłane inną drogą lub w innym terminie nie są rozpatrywane. W treści wiadomości powinny znajdować się:
- imię i nazwisko Uczestnika,
- nr PESEL Uczestnika,
- pełen adres Szkoły, do której uczęszcza Uczestnik,
- szczegółowa treść odwołania wraz z wnioskiem o zmianę zasad oceniania, wgląd do pracy
lub zmianę liczby przyznanych punktów.
Etap I (szkolny).
Odwołania od treści zadań oraz zasad oceniania rozwiązywania zadań należy składać w terminie 5 dni roboczych od daty ich opublikowania na stronie internetowej OB.
Odwołania od oceny rozwiązań zadań Uczestnika (liczby przyznanych punktów) należy składać w terminie 5 dni roboczych od opublikowania listy rankingowej w systemie elektronicznym.
Etap II (okręgowy).
Odwołania od treści zadań oraz zasad oceniania rozwiązywania zadań należy składać w terminie 5 dni roboczych od daty ich opublikowania na stronie internetowej OB.
Odwołania od oceny rozwiązań zadań Uczestnika (liczby przyznanych punktów) należy składać w terminie 5 dni roboczych od opublikowania listy rankingowej na stronie internetowej OB.
Na I i II etapie zawodów Sekretarz naukowy KG odpowiada na odwołania do treści zadań lub zasad oceniania rozwiązań zadań w terminie maksymalnie 7 dni roboczych od końca terminu składania odwołań, zamieszczając informacje na stronie internetowej OB.
Na I i II etapie zawodów Sekretarz naukowy KG odpowiada na odwołania do oceny rozwiązań zadań Uczestnika (liczby przyznanych punktów) w terminie maksymalnie 14 dni roboczych, wysyłając wiadomość drogą poczty elektronicznej na adres e-mail Uczestnika.
Na III etapie zawodów odwołania od treści zadań oraz zasad oceniania rozwiązań zadań są przyjmowane podczas konferencji organizowanej przez KG w drugi dzień zawodów po zakończeniu egzaminu pisemnego. Odwołania są rozpatrywane przez Sekretarza naukowego KG w czasie trwania konferencji lub niezwłocznie po jej zakończeniu.
Odwołania od wyników uzyskanych podczas zawodów III stopnia Uczestnik składa na piśmie bezpośrednio w miejscu wyznaczonym przez KG niezwłocznie po zapoznaniu się z wynikami, jednakże w czasie nie dłuższym niż dwie godziny od ogłoszenia wyników. Formularz odwołania jest udostępniany podczas ogłaszania wyników.
Jeżeli w wyniku rozpatrzenia odwołania następuje korekta listy rankingowej, nie cofa się przyznanych wcześniej kwalifikacji do zawodów II lub III stopnia ani nie odbiera się przyznanych wcześniej tytułów finalisty lub laureata.
Uprawnienia i nagrody
Laureaci stanowią 25 Uczestników z najlepszym wynikiem zawodów III stopnia, w tym odpowiednio: laureaci I stopnia to 5 zdobywcy miejsc 1–5, laureaci II stopnia to zdobywcy miejsc 6–15, laureaci III stopnia to zdobywcy miejsc 16–25.
Finalista to Uczestnik zawodów III stopnia, który uzyskał co najmniej 50% maksymalnej liczby punktów i zdobył 26. lub niższe miejsce.
KG prowadzi ewidencję wydanych zaświadczeń laureata i finalisty.
Laureaci i finaliści otrzymują nagrody ufundowane przez sponsorów oraz Organizatora Olimpiady Biologicznej.
Olimpiada międzynarodowa
Sposób wyłaniania Uczestników olimpiady międzynarodowej
Komitet Główny Olimpiady Biologicznej typuje czterech laureatów zawodów centralnych do udziału w Olimpiadzie Międzynarodowej oraz Uczestników rezerwowych.
Uczestnikiem Olimpiady Międzynarodowej może być wyłącznie laureat, który spełnia wymagania zawarte w obowiązującym regulaminie Olimpiady Międzynarodowej. [LINK]
Prawa i zobowiązania Uczestników olimpiady międzynarodowej
Uczestnikowi Olimpiady Międzynarodowej przysługuje pokrycie kosztów związanych z wyjazdem na zawody (w tym opłata rejestracyjna, koszty podróży) przez KG.
Uczestnik Olimpiady Międzynarodowej zobowiązany jest do uczestnictwa w zajęciach przygotowawczych i postępowania zgodnie z kodeksem etycznym oraz zasadami fair-play.